×

تماس صوتی VOIP

در حال ارسال رای به سرور
رای شما با موفقیت ثبت شد.با تشکر
تعداد رای(13)
تماس صوتی VOIP

تماس صوتی VIOP، سرویس تماس صوتی بر بستر اینترنت است. در واقع متدولوژی این ایده به صورت همکاری گروهی چند تکنولوژی است که امکان برقراری تماس، انتقال صدا و یا فایل های رسانه ای را از طریق یک پروتکل اینترنتی میسر کرده اند. این سرویس دقیقا مانند اینترنت و اشتراک آن است. واژه های Internet Telephony Broadband Phone Service, Broadband Telephony, همگی به ارائه خدمات ارتباطی (تماس صوتی، فکس، پیام کوتاه، پیام صوتی) در بستر اینترنت از طریق اتصال تلفن ها به اینترنت را شامل می شود.

یعنی بجای اتصال تلفن های قدیمی از طریق کابل های کوچک سنتی، کابل LAN به تلفن وصل می شود و از مزایایی برخوردار است که در ادامه توضیح داده خواهد شد:

فرآیند و مراحل ایجاد و برقراری تماس در اینترنت درست همانند همان مراحل برقراری تماس در تلفن های قدیمی است، تماس های بر بستر اینترنت نیز نیاز به ارسال و دریافت سیگنال، اختصاص کانال های موردنظر مخابراتی و همچنین رمز گشایی و تبدیل شدن سیگنال ها به حالت و فرمت خاص برای خوانده شدن هستند. سیگنال های آنالوگ فایل های ارسالی و دریافتی نیز باید به کدهای مخصوصی تبدیل شوند تا امکان برقراری تماس فراهم شود.

این سیستم اینترنتی یک تفاوت با روش انتقال قدیمی سیگنال ها و فایل ها دارد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت: در متد قدیمی انتقال سیگنال ها از طریق یک مدار سوییچ دار شبکه ای در قالب یک پکیج داده انجام می شد ولی در سیستم جدید فرستادن فایل ها و سیگنال های صوتی و تصویری از طریق یک پروتکل رسانه ای و رمز گذاری شده ارسال می شود. یعنی باز کردن فایل های صوتی و تصویری هر کدام از طریق رمزگشایی مختص به خود انجام می شود. البته باید توجه داشت که هر کدام از اپلیکیشن ها با توجه به تنظیمات، برنامه نویسی و پهنای باند، فرایند رمز گشایی و ارسال و دریافت فایل خود را دارند.

(* رمز گشایی: زمانی که یک فایل صوتی را ارسال می کنید، آن فایل فشرده و تبدیل به حالتی می شود که از طریق سیگنال قابل ارسال باشد و هنگام باز کردن فایل، باید از حالت فشرده خارج و رمز گشایی شود. با این شیوه امنیت فایل ها افزایش و همچنین حجم فایل ارسالی بمنظور کاهش در زمان ارسال، کمتر می شود.)

از دسته کدهای مشهور و پرطرفدار اپلیکیشن هایی که خدمات VOIP را ارائه می دهند، نسخه های G.711 و G.722 از نسل کد های µ-law و a-law هستند و برای انتقال آن ها تنها به سرعت 8 کیلو بیت بر ثانیه یا 1 کیلوبایت بر ثانیه نیاز دارید.

نسل اول ارائه کنندگان خدمات VOIP، مدل کسب و کار و ایده های فنی خود را دقیقا از شبکه های تلفن مخابراتی و قدیمی همانند سازی شده بود و توسط آن تماس برقرار می کردند و تنها تفاوت آن استفاده از اینترنت بجای خط تلفن بود و اگر با مسافت های دور تماس برقرار می شد به تناسب دوری و نزدیکی هزینه تماس شما افزایش و کاهش داشت.

 اما نسل دوم ارائه دهندگان با کمی پیشرفت توانستند که یک فضا و حریم خصوصی بیشتری را برای کاربران ایجاد کنند و تماس کاملا رایگان در قالب تماس صوتی و تصویری در بستری امن را برای همگان ایجاد کند مانند نرم افزار Skype.  اما مشکل نسل دوم ارتباط های تصویری و صوتی اینترنتی با مشکل هماهنگ سازی نرم افزار و سخت افزارهای موجود در آن زمان مواجه بود تا بتواند سرعت و کیفیت خدماتش را افزایش دهد که این مشکل در نسل سوم ارتباط های اینترنتی برطرف شد.

نسل سوم این اپلیکیشن و سرویس ها یک فرق اساسی داشت و آن جدا شدن از شبکه سنتی و قدیم بود و توانست با یک نسل جدید و قدرت بهتر و کیفیت بیشتر پا به عرصه تکنولوژی بگذارد، مانند گوگل تاک (Google Talk). 

در این پلت فرم کاربران از طریق یک ارتباط درونی، منعطف و پویا با هم در ارتباط بودند و امکان برقراری تماس از هر پلت فرم دیگری و در هر مکانی وجود داشت. امروزه تماس های VOIP در تمام تلفن های هوشمند (به صورت یک عملکرد کوچک از آن)، کامپیوترهای شخصی که به اینترنت متصل می شوند و غیره در دسترس است و با استفاده از اینترنت های نسل 3 و 4 (3G, 4G) و یا اینترنت بی سیم می توانید تماس برقرار کنید.

در یک اتفاق و تحول عظیم در سال 2004 تقریبا تمام کسب و کارها و حتی افراد عادی، تماس های تلفنی خود را از حالت خطوط تلفن های قدیمی یا به اصطلاح (PSTN) به حالت تلفن اینترنتی یا همان (VOIP) منتقل کردند تا از شرایط بهتر آن برخوردار شوند. شرکت های ارائه دهنده ی تماس تلفنی با استفاده از تکنولوژی VOIP، خدمات خود را تا آنجا که توانستند گسترش دادند و هیچ محدودیتی در برقراری تماس وجود نداشت، تنها با دسترسی به اینترنت پرسرعت و زیرساخت های نرم افزاری ساده، امکان برقراری تماس، ارسال پیام متنی و حتی فایل های مختلف نیز فراهم شد. تلفن های VOIP روندی شبیه به تلفن های قدیمی را دنبال می کنند، تنها با این تفاوت که برای استفاده باید به وای فای یا شبکه اترنت (Ethernet) وصل شوید.
(*اترنت: مانند یک اینترنت داخلی و ارتباط بین چند کامپیوتر محدود به انتخاب خود شماست.)
یک آداپتور تلفنی آنالوگ (در اینجا منظور از آداپتور، یک قطعه داخل تلفن است و با آداپتور برقی تلفن تفاوت دارد.) در ابتدا برای برقراری تماس به یک شبکه وصل شده و از طریق سخت افزار و نرم افزار های مرکزی شبکه ارسال سیگنال ها انجام می شود، حتی بعضی از شرکت های اینترنتی قدیمی نیز از همین شیوه برای ارسال و دریافت سیگنال ها و پیام های اینترنتی استفاده می کردند.

شرکت های پشتیبانی اینترنت و ارائه دهنده خدمات اینترنت و VOIP

امروزه شرکت های مخابراتی برای برقراری ارتباط با همکاران و شرکت های مخابراتی دیگر از طریق VOIP تماس خود را برقرار می کنند و یا برای سوییچ کردن سنتر های خود ( منتقل کردن مراکز داده به یک مرکز دیگر) از این تکنولوژی استفاده می کنند و به آن پشتیبانی پروتکل اینترنتی یا (IP Support)  می گویند.
این امکان در مقیاس کوچکتر و قابل استفاده برای عموم در موبایل های هوشمند یا به اصطلاح اسمارت فون ها و دستگاه هایی که به وای فای مجهز هستند در نظر گرفته شده و به صورت پیش فرض در سیستم عامل های آن ها وجود دارد و یا در صورت نبودن این اپلیکیشن می توانید براحتی از اینترنت آن را دانلود کرده و استفاده کنید.

استفاده شرکت ها و ارگان ها از تماس VOIP

بسیاری از شرکت های مجهز به اینترنت پر سرعت، پهنای باندمطلوب و بازدهی بالا اکثر از تماس تلفنی VOIP بجای تلفن های قدیمی استفاده میکنند. زیرا که تلفن های قدیمی بسته به مسافت های مختلف هزینه های مختلفی برای مکالمه در پی داشت ولی تماس اینترنتی سوای محاسبه فاصله تنها به ازای مصرف حجم اینترنت تماس را برقرار می کند. علاوه بر آن چون هزینه تماس تلفنی شرکت ها بسیار زیاد است و مکالمات زیادی صورت می گیرد استفاده از سرویس های VOIP نسبت به سرویس قدیمی تلفن به صرفه تر و هزینه کمتری در بر دارد. در سال 2008، 80 درصد هزینه تماس های تلفنی بین المللی به صورت سرویس VOIP بود و این آمار بیانگر رواج بیشتر IT در صنعت و تمامی کسب و کارهای دیگر است.

سرویس VOIP رفته رفته، جای تمام سرویس های گذشته ی تلفن، پیام کوتاه، فکس، تماس صوتی، وب کنفرانس و ای میل را خواهد گرفت، طوری که همه ی کاربران از ارگان های کوچک و بزرگ گرفته تا سازمان ها و هلدینگ ها و شرکت های بزرگ کاملا می توانند از این سرویس استفاده کنند و همگی به عنوان یک جامعه یکپارچه و یکسان از این خدمات استفاده کنند. در این راستا دو بخش اصلی که در حال رقابت تناتنگ و شدیدی هستند، ارگان های کوچک و متوسط است. بخش اول آن دسته از ارگان هایی که میخواهند کسب و کار های خود را از مقیاس کوچک به مقیاس بزرگتر و متوسط برسانند و بخش دیگر، افرادی که می خواهند از کسب و کار متوسط خود به یک هدف و کسب و کار بزرگتر برسند و تحول عظیمی در حوزه فعالیت خود ایجاد کنند.

سرویس VOIP هر دو مدل ارتباطی صوتی، تصویری و پیام کوتاه را ممکن می سازد و این موضوع در مورد هزینه های ارتباطی بسیار موثر می باشد و می تواند در کاهش هزینه های یک کسب و کار نوپا و یا حتی کسب و کارهای بزرگتر تاثیر بسزایی داشته باشد. برای مثال، نرم افزار اسکایپ، هدف تشکیل ارتباط تصویری ساده بر بستر اینترنت را داشت که به تدریج توسط سازمان های بزرگ، کسب و کارهای کوچک و افراد عادی فراگیر شد اما تنها نقطه قوت آن برقراری تماس تصویری با هزینه کم و یک اتصال ساده ی اینترنتی بود، اما اگر این سیستم قرار بود با سخت افزار های تلفن های قدیمی (PSTN) اجرا شود، هم سخت افزار و سیستم بسیار پیچیده ای را شامل می شد و هزینه های اضافی و زیادی را شامل می شد که انجام آن به هیچ عنوان به صرفه و معقول نبود.

(* تعریف سافت فون: سافت فون (Softphone) اپلیکیشن یا نرم افزاری است که روی موبایل و یا کامپیوتر متصل به شبکه اینترنت شما نصب می شود و براحتی از آن طریق می توانید از درگاه اینترنت یک تماس تلفنی بی دردسر و بسیار ساده را برقرار کنید مانند نرم افزار اسکایپ)

سیستم عامل VOIP به صورت بسیار ساده و تعاملی با کاربر ارتباط برقرار می کند و براحتی می توان با عملکرد آن آشنا شد و تغییرات دلخواه را به وجود آورد. در بعضی دیوایس ها VOIP یک حالت دوگانه دارد، به این منظور که شما مشغول صحبت با تلفن هستید و حواستان نیست که از محدوده تحت پوشش وای فای خارج می شوید، اگر سیگنال وای فای به اندازه کافی قوی نباشد، به طور خودکار موبایل سیستم "اتصال داده" را روشن می کند و بدون قطعی به ادامه مکالمه خود خواهید پرداخت. در ایالات متحده، طبق یک بیانیه در جهت تطبیق تکنولوژی و استفاده از آن در کسب و کارها به منظور هماهنگ سازی و بروز بودن سازمان ها، شصت و سه هزار نفر از کارمندان دفتری شرکت ها موظف به استفاده از سرویس VOIP به جای سرویس های قدیمی تلفن (PSTN) شدند.

معیار  عملکرد VOIP

معیار ها و کیفیت عملکرد تماس صوتی بر بستر اینترنت (VOIP) متفاوت است و به ویژگی ها و شرایط سخت افزار و نرم افزار شبکه بستگی دارد. از جمله موارد و معیار هایی که برای عملکرد VOIP از اهمیت بیشتری برخوردار است: نرخ تلفات داده و ترافیک، تاخیر بسته های اینترنت و داده، تاخیر در برقراری تماس و کیفیت صدای انتقالی و دریافتی است. همه ی این عوامل در شرایط مختلف تشخیص داده می شود و به منظور اصلاح و بهبود عملکرد اثر داده می شود.

کیفیت خدمات VOIP

ارتباطات بر بستر IP یا پروتکل های اینترنتی نسبت به سیستم قدیمی تلفن های مخابراتی بهتر قابل درک هستند. زیرا که فعالیت پروتکل های اینترنتی پویا و منعطف تر از سیستم قدیمی و مدارهای تلفنی هستند و یک سیستم از پیش تعیین شده با ساختار مشخص ندارد و بر طبق نیاز ها و درخواست کاربران عکس العمل نشان می دهد و تا حد امکان بر طبق نیاز های کاربر خود را هماهنگ می کند. پیام های صوتی و تصویری با یک محدودیت خاص و حداکثر حجم خاص در بستر اینترنت ارسال و دریافت می شود.

البته قابل ذکر است که این سیستم جدید شاید نسبت به سیستم های قبلی و سنتی بیشتر در معرض حملات سایبری و تهدید های اینترنتی باشد. زیرا که در سیستم قدیمی مدار مرکزی به اندازه حد اکثر ظرفیت خود ارتباط ها را پوشش می داد و در صورت ورود تماسی که اضافه بر ظرفیت بود، بمنظور جلوگیری از کاهش کیفیت و روند کاری، تماس اضافی توسط مرکز فناوری و اطلاعات رد می شد و برای برقراری تماس باید تا زمان خالی شدن ظرفیت منتظر می بود. اما با توجه به نکات ذکر شده در مورد VOIP چون یک سیستم منعطف و عملکردی با ظرفیت بالا را دارد و میزان ترافیک ورودی و خروجی آن در قیاس با سیستم قدیمی بسیار بیشتر است، احتمال مواجه شدن با مشکلات و تهدید های جدی اینترنتی نیز بیشتر می شود. 

روتر های شبکه اینترنت قادر به کنترل ترافیک های ورودی و خروجی به سیستم را دارند، اما از نظر مسافت و طولانی بودن مدار، ارسال و دریافت سیگنال و پیام ها، در عملکرد خود کمی تاخیر دارد و این موضوع یک موضوع رایج و معمولی است زیرا که ماهواره ای مخابراتی در فواصل بسیار دوری از مراکز مخابراتی قرار دارند و ممکن است بخاطر شرایط مختلف این تاخیر ها بوجود آید و معمولا زمان تاخیرها بین 400 تا 600 میلی ثانیه است، البته یک سری تکنیک های مختلف وجود دارد که بتوان این تاخیر ها را جبران و تا حد ممکن کاهش داد. برای مثال می توان از تکنیک Diffserv یا Diffrentiated Service استفاده و حجم ترافیک شبکه را کنترل کرد، همچنین تا حد امکان میزان خدمات دهی با سرعت و کیفیت مطلوب انجام پذیرد.

 

در مقالات بعدی شما را با مفاهیم بیشتری از شبکه و موضوعات مربوط به آن آشنا کنیم.

Google+