×

مجازی سازی

در حال ارسال رای به سرور
رای شما با موفقیت ثبت شد.با تشکر
تعداد رای(13)
مجازی سازی | مجازی سازی شبکه های کامپیوتری

مجازی سازی یکی از مهمترین تکنولوژی‌هایی است که در محاسبات ابری استفاده می‌شود. مجازی سازی عبارت است از فراهم کردن سیستمی که اساسا به صورت یک لایه پیاده سازی می‌شود و بر روی سخت افزار اصلی قرار می‌گیرد و آن را به طور کامل پوشانده و حفاظت می‌کند و در عوض مجموعه دستورالعمل‌های همان سخت افزار را به عنوان واسط ارائه می‌دهد. مهم این است که چنین واسطی می‌تواند به صورت همزمان به برنامه‌های گوناگون، ارائه شده و سرویس دهد. در نتیجه این امکان فراهم می‌آید که چندین سیستم‌عامل به صورت مستقل و هم‌روند بر روی یک ماشین اجرا شوند. این لایه که بر روی سخت افزار می‌نشیند ناظر ماشین مجازی  نامیده می‌شود. به وسیله مجازی سازی بهره‌وری از مراکز داده افزایش می‌یابد. همچنین قابلیت اطمینان و امنیت نیز افزایش می‌یابد چراکه امکان ایزوله کردن کامل یک ماشین با کاربر خود از محیط را فراهم می‌کند، یک خرابی که ناشی از یک اشتباه یا حمله است دیگر بر کل سیستم اثرگذار نمی‌شود، علاوه بر این مزایا قابلیت حمل نیز افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. به همین ترتیب است که امکان مهاجرت از یک محیط به محیط دیگر، به عبارت دیگر از یک سرور در مرکز داده به یک سرور دیگر فراهم می‌گردد. با مجازی سازی در زیربنای رایانش ابری قادر خواهیم بود استخری از منابع را در اختیار داشته باشیم و آنها را به صورت پویا اختصاص دهیم.

هنگامی که سرور های موجود در یک دیتا سنتر را مجازی می کنیم، مزیت هایی دارد که عبارت است از:

  • استفاده بهینه از منابع موجود
  • ایزوله نمودن منابع
  • بالابردن امنیت
  • کاهش تداخل عیوب
  • کاهش هزینه های سخت افزاری
  • افزایش کارایی و راندمان تجهیزات
  • کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات
  • کاهش هزینه های مواد مصرفی مانند برق

مجازی سازی یعنی استفاده بهینه از منابع موجود

از طریق راه اندازی زیرساخت مجازی حداکثر استفاده ممکن از منابع موجود در دیتا سنتر صورت می پذیرد. چراکه بجای نصب و راه اندازی به عنوان مثال یک ویندوز سرور بر روی یک سرور فیزیکی HP شما قادر خواهید بود چندین ویندوز سرور را بر روی یک سرور فیزیکی HP نصب نمایید. همگی می دانیم که یک سرور HP منابع CPU و ram بالایی دارد که در صورت نصب تنها یک ویندوز سرور هرگز به اتمام نمی رسد. به این ترتیب یکی از مزایای استفاده از زیرساخت مجازی سازی استفاده بهینه از منابع سخت افزاری موجود در یک دیتاسنتر می باشد.

مجازی سازی یعنی ایزوله نمودن منابع

هنگامی که بر روی یک سرور فیزیکی Hypervisor مجازی سازی نصب می گردد. این برنامه از طریق لایه ای که بین سخت افزار و نرم افزار ایجاد می کند می تواند مدیریت منابع موجود در سخت افزار را کنترل نماید. یکی از وظایف Hypervisor کنترل فضای دسترسی نرم افزاری هر بخش به سخت افزار است. به عبارت دیگر هنگامی که چندین ویندوز سرور بر روی یک سرور فیزیکی نصب می گردد. فضای ذخیره سازی موجود و همچنینی دیگر منابع ایزوله می گردد. به گونه ای که هیچ یک از ویندوز های سرور به فضای دیگری دسترسی نخواهد داشت. به این جدا سازی جدا سازی منطقی نیز می گویند.

مجازی سازی باعث بالا رفتن ضریب امنیتی سیستم می گردد

همانطور که اشاره گردید. ناظر ماشین مجازی یا Hypervisor به صورت واسط بین سیستم عامل و سخت افزار قرار میگیرد و باعث می گردد تا دسترسی به لایه سخت افزار از طریق نرم افزا به راحتی انجام نگردد. به همین دلیل است که می گوییم از طریق مجازی سازی ضریب امنیتی دیتا سنتر بالا می رود.

مجازی سازی باعث کاهش تداخل عیب های سیستمی می گردد

یکی دیگر از مزیت های مجازی سازی این است که باعث می گردد تا خرابی های نرم افزاری موجود در یک سیستم عامل بر روی دیگر سیستم عامل ها بی اثر بماند. از طریق ایزوله شدن فضای سیستم عامل ها دیگر شاعد تداخل عیب های سیستم نخواهیم بود.

Google+